Tarihi Gelişimi Nasıl ve Gelecek Teknolojisi Nasıl Olacak?

Tarihi Gelişimi Nasıl ve Gelecek Teknolojisi Nasıl Olacak?

Günümüz teknolojisi ilerledikçe farklı imkanlarda ortaya çıkmaya başlamaktadır, bu en çok arabalar ile alakalıdır. Doğaya daha saygılı ve kullanımı kolay olan elektrikli araçlarda bunlardan biridir. Gelişim devam ettikçe Elektrikli araçlarda kendini ilerletmeye devam eder. Tarih boyunca farklı modeller ve tasarımlar meydana getirilmiştir ve gelecek için vaad ettikleri oldukça fazladır.

Tarihçesi

Elektrikli araçlar sanki daha yeni yeni çıkmaya başladı gibi görünsede aslında oldukça eski bir tarihi geçmişe sahip. Sadece son yıllarda daha fazla gelişti ve kullanımı yaygınlaştı. İlk defa 1835 yılında Thomas Davenport tarafından pivot ve batarya ile çalışan bir elektrikli küçük lokomotif icat edilmiştir. Aynı dönemlerde elektrikli araçta icat edilmiştir fakat araçlarda şarj edilme özelliği bulunmamaktadır. İlk sokaklara çıkan elektrikli araç ise 1897 yılına aittir ve New York sokakları bu olayı görmüştür.

Elektrikli Araçların Altın Çağı

Gelişimi böyle devam ederken yavaş yavaş tanınmaya da başladı ve en altın yılını 1900’lü yıllarda geçirmeye başladı. Bu dönemde ABD’de üretilen 4192 aracın %28′ elektrikle çalışmaktaydı, o dönemde benzinli araçlardan daha çok tercih ediliyordu. Özellikle bazı özellikler benzinli araçların pabucunu dama attı.

Bunlar;

  • Titreme
  • Gürültü
  • Ses problemi

Bu özellikler elektrikli araçlarda olmadığı için daha fazla tercih edilmeye başlandı.

Otomobil Pazarındaki Değişimler

1908 yılına gelindiği zaman Henry Ford benzinli aracını tanıttı ve bu hamle ile bir anda tüm dengeler değişti. Artık benzinli araçlar daha fazla satıyordu, seri üretim burada çok fazla etkili oldu. 1920 yılına gelindiği zaman ise artık elektrikli araçlar tercih edilenler arasından çıktı.

Beygir gücünün eksikliği, benzine ulaşımın daha kolay olması gibi faktörler benzinli araçları 1-0 öne geçirdi. 1960 yıllarına gelindiği zaman ise benzinli araç üretimi yapan fabrikaların ve direk araçların havayı kirletmesi, canlılara zarar vermesi hatta ölümlere yol açması nedeniyle yeniden elektrikli araçlar gündeme geldi ve yavaş yavaş popülerleşmeye başladı.

Tekrardan Gündemde 1973 yılına gelindiğinde OPEC petrol krizi yaşandığı için benzin fiyatları artmaya başladı ve doğal olarak benzinli araçlar geri plana atıldı. Buda elektrikli araçların ilerlemesine fırsat verdi. 3 sene sonra araştırmalar arttı ve devlet bu konuda özel şirketlere destek vermeye başladı, yavaş yavaş kanunlar yürürlüğe girmeye başladı ve yapılan yatırımlara destekler arttı. 1997 yılında ise en büyük yeniliklerden biri yapıldı ve Toyota ilk kez ticari olarak pazarlanan hibrit otomobili tanıttı. Bu dönemden sonra diğer markalarda da üretilmeye başlandı.

Günümüzde Ve Gelecekte

Günümüzde elbette eski dönemlere nazaran daha popülerdir ve insanlar bu konuda bilinçlidir. Özellikle Tesla marka tüm elektrikli araçların babası rolündedir. Araştırmalara göre 15 yıl içinde, batarya fiyatları düştükçe benzinli arabalar ile aynı fiyata satılmaya başlanacak ve hatta benzinli araç sokaklarda neredeyse hiç kalmayacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published.