Elektrikli Araçlar Hayatımızı Değiştirecek mi?

Elektrikli Araçlar Hayatımızı Değiştirecek mi?

Günümüzde elektrikli araçlar ulaşılmaz olarak düşünülüyor. Hatta insanlar çok ileri teknoloji olduğu ve kullanılması için uzun yılların geçmesi gerektiği düşüncesine kapılmaktadır. Ancak son dönemlerde birçok otomobil devi o duruma el atmış ve tam elektrikli ya da hibrit modelleri geliştirmiştir.

Elektrikli Araç Nedir?

Araçlar çeşitli yakıtlar ile çalışmaktadır. Elektrikli araçlar ise yakıt yerine elektrik ile güç alan bir sistemdir. Bu sistem için içten yanmalı motorlar yerine elektrik motoru kullanılmaktadır. Elektrikli araçların çalışma prensibi arabada bulunan bataryalardır. Bu bataryalar elektrik enerjisi depolamaktadır. Elektrikli motorlar ise bu bataryaların depoladığı enerjiyi kullanarak harekete geçmeyi sağlamaktadır.

Elektrikli Aracın Tarihi

Elektrikli araç teknolojisi 20. Yüzyıl ortalarında başlamıştır. Ancak araçlar için petrol daha yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. O dönemlerde petrol ile çalışan araçlar daha hızlı bir şekilde üretildi ve gelişmeye başladı. Elektrikli araçlara göre oldukça ucuz maliyetteydi. Bu nedenle elektrikli araç teknolojisi bir köşeye kaldırılmış oldu.

Elektrikli Araç Teknolojisi Çeşitleri

Elektrikli araç teknolojisinin birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Özellikle hibrit ve tam elektrikli sistem sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak piyasada 4 farklı elektrikli otomobil teknolojisi seçeneği bulunmaktadır.

Bunlar şöyle sıralanabilir;

  • Hibrit
  • Tam elektrikli sistem
  • Range Extender
  • Plug-in Hybrid

Hibrit araba modelleri içeriğinde motor barındırmaktadır. Yani hem içten yanmalı motor hem de elektrikli motor tek bir araçta bulunmaktadır. Bu tip araçlarda elektrikli motor içten yanmalı motora destek olma görevini yerine getirmektedir. Hibrit araçlarda elektrikli motorlar içten yanmalı motor sayesinde otomatik olarak şarj olmaktadır.

Plug-in Hybrid araçlar ise hibrit araçların şarj edilebilir çeşidi olarak bilinmektedir. Tıpkı hibrit araçlar gibi çalışmaktadır. Ancak şarj edilebilir olduğu için piller hibritlere göre daha büyüktür. Rance Extender Menzil arttırıcı sistem olarak bilinmektedir. Range Extender’in görevi, elektrikli motoru şarj etmektir.

Tam elektrikli sistem olarak bilinen araçlar iste her özelliği ile tam bir elektrikli araç anlamına gelmektedir. Arabanın yalnızca bir motoru bulunmaktadır. Bu motorda elektrikli motordur.

Elektrikli Araç Fiyatları

Elektrikli motora sahip olan araçlar içten yanmalı motorların nazaran genel olarak daha pahalıdır. Ancak uzun vade için düşünülürse getiri ileride daha çoktur. Yakıt harcamaları yönünden aralarında gözle görülür fark bulunmaktadır. Bununla birlikte LPG ve Benzinli araçlarda kıyaslandığında masrafın daha azdır. Kilometre bakımları konusunda ise elektrikli araçların 500000 kilometreye kadar herhangi bir bakıma ihtiyacı olmadığı söylenebilir.

Neden Elektrikli Araç Tercih Edilmeli?

Elektrikli araçlar her şeyden önce doğa için tercih edilmelidir. Çünkü elektrikli araçlar dünya çapında yaygınlaşırsa karbon emisyonunun da %30 oranında azalma olacağı bekleniyor. Bunun yanı sıra herhangi bir bakıma gerek duyulmuyor. Bu nedenle ucuz olsun ya da olmasın dünya için yakıtlı araçlardan vazgeçmek oldukça önemli bir hareket olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.