Akıllı Tip Kurumsal Şarj İstasyon Sistemi

Akıllı ve kurumsal tip şarj istasyonları hem tek faz 16 amper güç seviyesinden 3 faz 32 amper güç seviyesine kadar farklı güçlerde şarj etme özelliğine sahiptir. Bu sayede elektrikli araçların kapasitelerine göre değişik süre ve güçlerde dolum yapabilmektedirler.

Akıllı tip şarj istasyonları 7 inch dokunmatik ekran RFID kart okuyucu haberleşme kartı kWh enerji ölçer ve dahili yazılım gibi fonksiyonlara sahiptir. Bu sayede kullanıcıyı hem dokunmatik ekran hem de animasyon sistemi sayesinde kolay bir kullanım imkanı sağlar.

Akıllı tip şarj istasyonları IEC 62196 standartlarında bir adet Mod3 ve Tip2 şarj prizine sahiptir. Kullanılacak yerin ihtiyacına göre akıllı tip şarj istasyonlarına aynı anda 4 adet elektrikli aracın şarj edilebilmesi için 4 adet priz koyularak kapasite arttırımı sağlanabilir. Şarj prizi için monofaze yani tek fazlı Tip2 veya Schuko prizi de koyulabilmektedir.

Akıllı tip şarj istasyonlarında opsiyonel olarak prizin bulunduğu özel bölme dışarıdan gelebilecek müdahalelere karşı koruyucu kapak ile korunmaktadır. Koruyucu kapak, manyetik kilit mekanizmasına sahiptir ve kullanıcının kendisine ait özel kartını okutması ile açılır ve elektrikli aracın istasyona bağlanmasını bekler. Elektrikli araç, akıllı tip şarj istasyonuna bağlandıktan sonra koruyucu kapak kullanıcı tarafından kapatılır. Manyetik kilit mekanizması kapandıktan sonra sistem elektrikli aracı dışarıdan müdahalelere karşı akıllı tip şarj istasyonuna kilitler. Bu sayede elektrikli araç 2. şahısların müdahalelerine karşı korunmuş olur.

Akıllı tip elektrikli şarj istasyonları duvar tipi ve dikili tip olmak üzere 2 farklı modele sahiptir. 2 tip model de özel olarak IP55 standartlarında ve dış ortam koşullarına uygun olarak üretilmektedir ve çelik gövdeye sahiptir.

GENEL; Elektrikli araç şarj istasyonları için teknik şartnamemiz aşağıdaki gibidir.

 • Üretici firma tarafından “Ürün Sorumluluk Sigortası” ile 3. tarafların herhangi maddi hasarlarına karşı sigortalanmış olacaktır.
 • Duvar tipi ve dikili tip olan modellerimiz suya, toza karşı dış ortamlardan yüksek korumalı ve minimum IP54 standartlarında olacaktır.
 • Akıllı tip şarj istasyonları tek fazlı şarj istasyonları için 220V-AC ve 3 fazlı şarj istasyonları için 380V-AC olacaktır. AC çıkış gerilim toleransı ± %10’u geçmeyecek ve çalışma frekansı 50Hz olacaktır.
 • Akıllı tip şarj istasyonları çıkış akımı monofaze ve trifaze şarj istasyonlarında 32 amper olacaktır ayrıca çıkış kaçak akım koruma rölesi ve koruma sigortası ile korunacaktır.
 • Akıllı tip şarj istasyonlarında monofaze ve trifaze için standart olarak Mod3 ve Tip2 priz kullanılacaktır ayrıca istenirse tek faz için Mod1/2 olarak Schuco veya CEE priz kullanılabilecek şekilde olacaktır.
 • Akıllı tip şarj istasyonlarının dış yüzeyinde bulunan sac metal epoksi toz boya ile boyanacak ve vandalizme karşı korumalı olacaktır.
 • Akıllı tip şarj istasyonu, şarj istasyonuna elektrikli araç bağlı iken enerji hırsızlığının önüne geçebilmek için kullanıcının kartı olmadan fişin çıkarılmasına izin vermeyecek korumaya sahip olacaktır.
 • Akıllı tip şarj istasyonu üzerinde bulunan 7 inch dokunmatik LCD ekrandan, kullanıcı kartını gösteren ID numarası, şarj istasyonunun kolay kullanımını gösteren animasyon, elektrikli aracın şarj durumunu gösteren simge, elektrikli aracın dolum esnasında tüketilen enerji gösteren bilgi ve tüketilen enerji miktarına karşılık gelen ücret bulunacaktır.
 • Akıllı tip şarj istasyonunda meydana gelebilecek arıza ve şarj durumunu gösteren farklı renklerde LED aydınlatma sistemi bulunacaktır.
 • Akıllı tip şarj istasyonlarında ödeme şekli, kullanıcı ID girişi, QR kod mobil ödeme ve toplu taşıma sistemlerinde kullanılan kartlara uyumlu olacak şekilde tasarlanacaktır.
 • Üzerinde bulunan RFID okuyucusu IEC 60664, EN61010-1, EN55011, EN61000 standartlarında olacaktır.
 • Haberleşme protokolü TCP/IP opsiyonel GSM/wifi ve uzaktan izlenebilir ve kontrol edilebilir olacaktır. Ayrıca opsiyonel olarak off-line çalışma imkanına sahip olacaktır.
 • PLC – Enerji hattı üzerinden haberleşme ile kontrol edilebilir olacaktır. 2 yıl ürün ve 10 yıl yedek parça garantili olacaktır.
 • ISO 9001-14001-18001-AS9100 belgeli ve TÜBİTAK proje desteği ile geliştirilmiş yerli imalat olacaktır.
 • EN 62196, EN 61851, EN60529 gibi ilgili standartlara uygun TÜRKAK tarafından akredite bağımsız bir test laboratuarında tip test belgeli olacaktır.
 • Akıllı tip şarj istasyonlarında bilgisayar üzerinden, elektrikli aracı ile şarj istasyonuna giriş yapan kullanıcı elektrikli araç bilgilerinin kontrolü, enerji tüketim miktarının izlenmesi ve ölçülmesi, ayrıca kayıt altına alınması yapılacaktır.
 • Akıllı tip şarj istasyonlarını standart PC ile bağlantı yapılması mümkün olacaktır.
 • Akıllı tip şarj istasyonlarının yazılımı sınırsız giriş çıkış bilgisini toplama kapasitesine sahip olacaktır.
 • Akıllı tip şarj istasyonunda oluşan alarm bildirimleri yıl/ay/gün/saat/dakika/saniye cinsinden ekrandan izlenecebilecektir ve ihtiyaç durumunda yazıcıdan çıktı alınabilecektir.
 • Akıllı tip şarj istasyonlarının yazılımına bağlanmak için yetkilendirme bölümü olacaktır. Böylece yazılıma giriş hakkı olan kullanıcının sadece kendi alanında ilgili bölüme ulaşması hedeflenmektedir. Sadece yetkili görevli kişi tarafından cihaz eklemesi/çıkarılması ve cihaz revizesi yapabilecektir.
 • Akıllı tip şarj istasyonu yazılımı için sınırsız sayıda kişi yetkilendirmesi yapılabilmektedir.
 • Akıllı tip şarj istasyonlarında bulunan yazılım tüm güncellemelere açık olacaktır.

Güncellenecektir.