Elektrikli Araç Ekosisteminin Gelişimi ve Beklentiler

Elektrikli Araç Ekosisteminin Gelişimi ve Beklentiler

Dünya üzerinde ve Türkiye’de elektrikli ya da hibrit otomobillerin satışı giderek artmaktadır. 2020 yılı itibariyle otomobil satışlarına bakıldığı zaman otomobil satışlarının %3 civarında olduğunu görmekteyiz. Yurtdışındaki bazı ülkelerde bu oranın %50’lere dayandığı bilinmektedir. Ancak ülkemiz piyasası ve ülke ekonomisi ele alındığında bu oran bile oldukça önemlidir. Yine de, on yıl içerisinde bu oranın çok daha fazla artması beklenmektedir.

Elektrikli Araçlarla İlgili Şarj Süresi Problemleri

Elektrikli araçlarla alakalı olarak herkesin aklındaki soru genel olarak şarj istasyonlarına yöneliktir. Elektrikli araçlar çevreyi daha az kirletseler de şarj sürelerinin uzun olması nedeniyle gerektiği kadar yaygınlaşamadılar. Ancak yeni şarj teknolojileri ile artık bu durum da değişmektedir. Tesla şirketi bu konuda öncü olup yenilikçi çalışmalar yapmaktadır. Yakın zamanda elektrikli araçların şarj süreleri oldukça düşmüştür. Bu yazımızda dünya üzerinde elektrikli araç şarj istasyonlarının gelişimini ve beklentileri anlatacağız.

Dünya Üzerinde Şarj İstasyonları Gelişimi

Önümüzdeki senelerde mevcut sistemleri altüst edecek, bakış açılarını farklılaştıracak, klasik tüketim ve üretim noktasına taşıyan enerji tedarik zincirleri bulunuyor. Bunların haricinde, hem ülke enerji siyasetini değiştirecek hem de yatırımların yönünü farklılaştıracak ve uluslararası politikaları etkileyebilecek olan bataryalar da var. Yani üretilen enerjiyi depolayabilecek olan piller yaşamımıza girmeye ve işleri kolaylaştırmaya başladığını söyleyebiliriz.

Dünyada Elektrikli Araç Piyasası

2017 yılında dünya çapında elektrikli araç satışı 1.2 milyon civarında olmuştur. Bu sayı 2018 yılında bir önceki yıla göre %33.2 artarak 1.6 milyon oldu. İlk çeyrekteki satışlara bakıldığı zaman çeşitli firmaların elektrikli araç sektöründe öncü olduğunu görmek mümkün. Bu firmaları şöyle sıralayabiliriz.

  • Tesla
  • BAIC
  • Nissan
  • JAC
  • Renault
  • Cherry
  • VW
  • ZOTYE
  • Hyundai
  • Chevrolet

Bu sayılan firmalar dünya üzerinde en fazla elektrikli araç satan firmalardır.

Dünya Üzerinde Şarj İstasyonlarının Gelişimi ve Haberler

Dünyadaki tüm şarj istasyonlarını kolaylıkla bulmak mümkündür. Bunun için Google Haritalar servisini kullanmak yeterli olacaktır. Google Maps üzerinden şarj istasyon haritası yazıldığı zaman dünya üzerindeki tüm şarj istasyonlarına ulaşmak mümkündür. Bu şekilde elektrikli araca sahip kişiler yolculuğa çıkarken nerelerde şarj istasyonu olduğunu belirleyerek yolculuklarını buna göre planlayabilirler.

Yeni bir habere göre Almanya’daki A8 otobanı üzerinde dünyanın en büyük araç şarj istasyonu yapılacak. Buna göre elektrikli aracın 144 şarj noktasına sahip olacağı bildirildi. Buna göre günde dört binden fazla aracın şarj edilebileceği görülüyor. Bu sayede elektrikli araç sahipleri araçlarını sıra beklemeden kolaylıkla şarj edebilecekler.

Bunun yanında şarj istasyonuna ek olarak dinlenme, alışveriş, yemek ve ofis alanları da mevcut olacak. Sortimo firması 350 kW güce sahip şarj cihazları ile insanların araçlarını kolaylıkla şarj etmelerine olanak sağlayacak. Şarj istasyonu elektriğinin tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published.