Güneş Enerjisi Sistemlerinin Birlikte Kullanımı Mümkün mü ?

Güneş Enerjisi Sistemlerinin Birlikte Kullanımı Mümkün mü ?

Teknoloji geliştikçe ve insanlar bilinçlendikçe elektrikli araçların kullanımı da artış gösterdi. Artık sokaklarda bu arabalardan daha sık görülmeye başlandı. Buda şarj istasyonlarının artmasına neden oldu. Birkaç sene içinde daha da fazla yaygınlaşması planlanıyor. Bu durum beraberinde bazı sorular da getirdi, bu kadar şarj nasıl herkese yetecek? İlerleyen dönemlerde daha da artacağı düşünülürse güneş enerjisi kullanarak şarj elde etmek oldukça akıllıca bir çözüm. Elektrikli araçlar nerede ise 1800’lü yıllardan beri vardır, ancak daha yeni popülerliği artmıştır. Dünyanın pek çok yerinde bu konu ile alakalı projeler geliştirilmektedir.

Daha Fazla Kişi Kullanabilecek

Güneş enerjisi ile beraber şarj daha fazla bir kesime ulaşabileceği için kullanımı daha kolay olacaktır. Aynı anda çok sayıda kişi aracını şarj edebilir, güneş enerjisi bu konuda oldukça etkilidir. Örneği bir istasyonda 144 adet varsa 4000 aracı şarj edebileceği anlamına gelmektedir. Güç konusunda ise hem çok fazla aracı şarj ettiği hem de güneşten geldiği için şüphe duyulabilir ancak Tesla’nın şarj istasyonları ile benzerlik göstermektedir.

Doğa Dostu

Güneş enerjisi bilindiği üzere tamamen çevre dostudur, bu yüzden istasyonlar tamamen çevreye duyarlıdır, özellikle günümüzde hava kirliliği çok yaygındır. Bunun başlıca sebepleri arasında arabalar ve benzinler gelmektedir. Güneş enerjisi ise enerjiyi tamamen güneşten almaktadır. İstasyonun üzerinde paneller bulunur ve o paneller güneş enerjisini çeker, bu sayede araçlar şarj edilir. Özellikle elektrik kullanımının yoğun olduğu zamanlarda tercih edilir. Bu sayede devlet ve özel firmalar da kazançlı çıkmış olur çünkü enerji tamamen doğal bir şekilde karşılanmaktadır. Güneş enerjisi ayrıca yenilebilir enerji kategorisine girmektedir.

Genel Özellikler

Elektrikli araçların şarj olması için kullanılan güneş panelleri genelde 400-800 Volt’luk güce sahiptir. Oldukça güçlü bir şekilde, kısa sürede tam şarj dolabilir. Dinamik DC güç paylaşımına sahiptir, bu sayede şebeke bağlantısının kısa sürede optimize edilmesini sağlar ve birden fazla yüksek kapasiteye sahip bataryalı araçları şarj eder.

Diğer bilinmesi gereken detaylar şu şekildedir;

  • Sistem zamanla genişletilebilir
  • Kurulum sonrasında panolar eklenebilir ve arttırılabilir
  • Güneş panelleri otoyol dinlenme tesisleri içinde idealdir
  • Şarj üniteleri internete bağlanabilir ve gerektiğinde online olarak raporlama yapılabilir

Güneş enerjisi ve elektrikli araçların şarj verileri ara yüz ekranı tarafından takip edilebilir. Böylece acaba şarj ediyor mu şuan tarzında sorular akılda kalmaz.

Avantajları

Elektrikli araçlar başlı başına çok sayıda avantaja sahip, birde buna güneş enerjisi gibi doğa dostu bir şarj imkanı eklenirse daha da faydalı hale gelir. Elektrik faturaları düşer, farklı uygulama alanlarına uygundur, bakım maliyeti oldukça düşüktür ve gün geçtikçe daha da gelişmektedir. Evlerde daha sık kullanılmaktadır fakat bu durum diğer alanlarda kullanılması içinde öncü olmuştur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.